Akwarele Włodzimierza Karczmarzyka na wystawie w Kazimierzu Dolnym

w. karczmarzyk okolice ostrdy senna woda

Włodzimierz Karczmarzyk jest cenionym architektem, malarzem, wieloletnim wykładowcą Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Tworzy głównie w technice akwareli i reprezentuje najświetniejszą tradycję tego gatunku. Wielokrotnie doceniany był za swoje zasług m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Włodzimierz Karczmarzyk jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Wśród wielu tematów w twórczości artysty prym wiodą architektura oraz motywy związane z wodą. Architekturze, która była szczególnie obecna we wcześniejszych okresach jego twórczości artystycznej, poświęcił kilka albumów ze swoimi pracami i esejami. Fascynacja wodą i łodziami znalazła swoje ujście w jego późniejszej twórczości, w obrazach przedstawiających Wenecję oraz łodzie. Tematów i inspiracji malarskich dostarczają artyście również liczne podróże po świecie.

Artysta buduje formę światłem, dzięki czemu nawet monumentalne budowle przedstawione są z niezwykłą lekkością. Motywy jego prac są przedstawione w sposób niezwykle ekspresyjny, widać również ogromną wrażliwość na kolor. Gest artysty zdaje się być swobodny, jednak przemyślany w kontekście całej kompozycji obrazu.

Dorobek artystyczny Włodzimierza Kaczmarczyka, sposób, w jaki traktuje światło i barwę, dostrzeganie ulotności chwili, zmienności przyrody przywodzi na myśl prace impresjonistów. Trudno również nie zauważyć tego samego umiłowania dla piękna i umiejętności odnajdywania go w otaczającej nas rzeczywistości.

„Włodzimierz Karczmarzyk. Akwarele”

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Oddział Kamienica Celejowska

wystawa potrwa do 6 lipca 2015

www.mnkd.p

Fot.

1. Włodzimierz Karczmarzyk, Okolice Ostródy, senna woda, 2012, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

2. Włodzimierz Karczmarzyk, Rouen-Katedra, 1999, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

3. Wystawa „Włodzimierz Karczmarzyk. Akwarele” – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Lidia Sieradzka

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *