Akwarele Juliana Fałata

Julian Falat Autoportet z paleta

Jak podaje “Dziennik Polski” możliwe, że jeszcze w tym roku wrócą do Polski dwie akwarele Juliana Fałata: “Nagonka na polowaniu w Nieświeżu” i “Przed polowaniem w Rytwianach”. Akwarele, o których mowa zostały utracone w czasie II wojny światowej przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Prace zostały odnalezione w USA. W 2006 roku na wniosek MKiDN prace Juliana Fałata, jednego z najbardziej znanych akwarelistów polskich przełomu XIX i XX wieku – wycofano z aukcji w Nowym Jorku. Teraz są one przechowywane są w depozycie amerykańskiej agencji dochodzeniowej.

Akwarele Fałata były tematem rozmów podczas majowej wizyty w USA ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Niewykluczone, że rewindykacja obrazów do Polski zakończy się sukcesem jeszcze w tym roku. Według nieoficjalnych informacji, dzieła po powrocie mają trafić do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Julian Falat Nagonka

fot.1. Julian Fałat, Autoportret z paletą 1896
fot.2. Julian Fałat, Nagonka, 1887. Akwarela na papierze. 14,6 x 39,2 cm.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa

Katarzyna Kucharska

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *