Adam Myjak – Rzeźba

myjak 2

Adam Myjak ma za sobą ponad 40 lat pracy twórczej i dydaktycznej. Jest wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego twórczość artystyczna wniosła niekwestionowany wkład w polską sztukę. Konsekwentnie podąża obraną na początku artystycznej kariery drogą, co zaowocowało szeroką gamą środków artystycznego wyrazu.

Artysta niezmiennie w centrum zainteresowania swojej twórczości stawia człowieka. Bazuje na tradycyjnych rzeźbiarskich formach jego przedstawiania – portrecie, popiersiu czy studiach głowy. Artysta potrafi powiedzieć coś nowego o kondycji współczesnego człowieka, korzystając z form, które mają dużą tradycję. Przekaz ten jest silny i oryginalny. Bronił swojego punkt widzenia nawet na początku artystycznej drogi w czasach, gdy figuracja została zepchnięta na na dalszy plan na rzecz konceptualizmu i poszukiwania nowych struktur.

Rzeźby Adama Myjaka bez względu na skalę sprawiają wrażenie monumentalnych, zaskakują różnorodnością zarówno materiałów jak i sposobów ich modelowania. Artysta na początku tworzył swoje prace z betonu, jednak z upływem czasu jego artystyczny dorobek poszerzył się o rzeźby z brązu, glinki ceramicznej, blachy cynkowej, drewna, marmuru czy granitu. Różne materiały wymagają innej formy, by zachować niezmienność treści. Artysta w jednych pracach operuje gładkimi lśniącymi powierzchniami, by w innych ukazać zwartą bryłę pełną bruzd i spękań.

Adam Myjak (1947r.) urodził się w Starym Sączu. W 1965r. rozpoczął studia na Warszawskim ASP, z którą pozostał związany przez praktycznie całe życie. W 1972r. rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, od 1990r. jest profesorem. Prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby w ASP w Warszawie. W 2012r. został ponownie wybrany rektorem. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. W swoim dorobku ma również realizacje monumentalne w tym kwadrygę na Teatrze Wielkim w Warszawie.

ADAM MYJAK – RZEŹBA

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Od 25 kwietnia do 7 czerwca 2015 r.

Fot.

1. www.adammyjak.com

2. www.adammyjak.com

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *