90. urodziny profesora Leszka Rózgi

rzgaurodziny

“Wciąż jestem tym chłopakiem, który rysuje i niczego więcej mu nie trzeba.” – mówi o sobie profesor Leszek Rózga – wybitny artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową, także projektowaniem graficznym. W tym roku malarz świętował 90. urodziny.

Urodził się 18 marca 1924 r w Zgierzu. Prywatne studia malarstwa i rysunku odbył u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza. W 1952 przeniósł się na PWSSP w Katowicach, gdzie studiował malarstwo i grafikę książkową. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954. W 1958 został członkiem grupy “Piąte Koło”. W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wraz ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim powołał w 1971 Wydział Grafiki. W 1979 otrzymał tytuł profesora.


Przez niektórych krytyków sztuki profesor Leszek Rózga uznawany jest za głównego przedstawiciela tzw. nurtu metaforycznego. Jednak, najprawdopodobniej ze względu na różnorodność podejmowanych tematów, jego twórczość interpretowana jest na wiele sposobów, spośród których należy podkreślić odrębność jego sztuki, wielość wizji i metafor, różnorodność problemów i rozbudowaną skalę tematów, dla których artysta znalazł nieporównywalną i niedościgłą oprawę.

Fotografie:
1. Profesor Leszek Rózga z rodziną. Autor zdjęcia: Małgorzata Rózga Kobos
2. Leszek Rózga, “Elizjum”, 2000 rok, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Justyna Kiraga

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *