7 pomysłów na kulturalne lato

transatlantyk

Sierpień…Wakacje w pełni, pogoda dopisuje, to idealny czas na spacery po galeriach sztuki oraz przedstawienia i koncerty w plenerze. Przedstawiamy Państwu 10 najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbędą się w tym miesiącu i w których naprawdę warto uczestniczyć. Oto one:

1. Europa Chopina 2013
Jest to dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Program tego wydarzenia obejmuje koncerty i recitale fortepianowe, a także pokazy filmu „Bloody Daughter (reż. Stephanie Argerich). W czasie trwania festiwalu wystąpią m. in. takie sławy jak: Krzysztof Penderecki, String Quartet i Leszek Możdżer. Koncerty otwierające i zamykające całą imprezę odbędą się odpowiednio 15 sierpnia i 1 września w Filharmonii Narodowej, oprócz tego będą miały miejsce również w Muzeum Fryderyka Chopina, Studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w Bazylice św. Krzyża.
Termin: 15.08-01.09.2013
Miasto: Warszawa

2. Transatlantyk Festival Poznań
Trzecia edycja festiwalu filmowego przedstawiającego najlepsze światowe kino i muzykę zaprasza wszystkich na setki pokazów i koncerty ze starannie dobranym repertuarem ujmującym zarówno twórców młodych jak i klasyków. Założeniem całego przedsięwzięcia jest zbudowanie poprzez film i muzykę silniejszych związków między społeczeństwem, sztuką oraz środowiskiem. Niesamowite wydarzenie inspirujące do dyskusji o aktualnych wydarzeniach społecznych. Transatlantyk jest Otwarty, Odważny i Globalny.
Termin: 02-09.08.2013
Miasto: Poznań

3. Wystawa malarstwa z cyklu „Aktualności”
Jest to wystawa obrazów autorstwa artystów-malarzy z warszawskiego ZPAP-u, powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Prezentowane tutaj prace przedstawiają różnorodność założeń artystycznych, motywów nieograniczonych narzuconym z góry tematem. “Artyści sami wybierają szczególnie bliskie im obrazy, co w całym założeniu wystawy jest szczególnie śmiałym posunięciem. Dzięki temu mamy możliwość konfrontacji z ich najbardziej aktualnymi obrazami, świeżymi, wyjętymi wprost spod pędzla… Dlatego czekamy na te coroczne przeglądy, aby zobaczyć co robią i czują nasi koledzy. Aby to zaobserwować. Bo przecież nic nie stoi w miejscu…”
Termin: 30.07-19.08.2013
Miasto: Warszawa (ZPAP Galeria DAP)

4. Literacki Sopot 2013
Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu „Literacki Sopot” będzie bazować na literaturze skandynawskiej i islandzkiej. Z tej okazji do Sopotu przyjadą wybitni pisarze jak: Þórarinn Eldjárn, Inger Frimansson, Lotta Geffenbland, Åsa Lind – nie zabraknie też autorów krajowych, którzy w tym roku przybędą w wyjątkowo licznym gronie. (m.in. Andrzej Bart, Beata Chomątowska, Piotr Czerski, Mariusz Czubaj, Marek Krajewski). Tegoroczny festiwal poświęcony będzie głównie literaturze dziecięcej oraz kryminałowi. Jak zapewniają organizatorzy-w trakcie festiwalu odbywać się będą targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, działania teatralne, mobilne czytelnie, plenerowa strefa czytania oraz prezentacja filmów inspirowanych literaturą skandynawską. Z kolei na spotkaniu z książką historyczną, będzie można posłuchać laureatów nagród w tej dziedzinie, nie zabraknie także warsztatów reportażu.
Termin: 16-20.08.2013
Miasto: Sopot

5. Z cyklu: PERFORMANCE DAY -Tehching Hsieh  Uznawany za „ojca performansu” Tehching Hsieh, to tajwańsko-amerykański artysta, który w latach 1978-1999 stworzył jeden z najbardziej dosadnych performansów w historii sztuki. W ramach PERFORMANCE DAY w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 26 sierpnia 2013 o godzinie 18.00 Tehching Hsieh zaprezentuje swoje prace i omówi je z dyrektorem Fabio Cavalluccim oraz publicznością.
Tehching Hsieh wyprodukował niewiele performansów, w przeciwieństwie do swoich znanych kolegów po fachu, lecz pięć z nich to performanse trwające przez cały rok, tzw. “One Year Performances”. Ostatni projekt Hsieha- “Earth” (Ziemia)to projekt, który trwał najdłużej. Rozpoczął się bowiem w 1986 i trwał do końca roku 1999. Nie pokazywano go publicznie, został ujawniony dopiero po ukończeniu. A tego, na czym właściwie polegał będzie można się dowiedzieć bezpośrednio od artysty w trakcie PERFORMANCE DAY , kiedy to przedstawi wszystkie swoje projekty i je wytłumaczy.
Termin: 26.08.2013 godz. 18.00
Miasto: Warszawa (Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski)

6. Pierwotny – wystawa malarstwa z Filipin
Studio BWA we Wrocławiu zaprasza nas w sierpniu na wystawę malarstwa najlepszego współczesnego azjatyckiego twórcy sztuk wizualnych- Rodney P.Yap. Artysta jest wielokrotnym zwycięzcą corocznego konkursu Philippine Art Awards. Jego prace prezentowane są w Big&Small Gallery w Manili. Oto jak sam mówi o swojej sztuce:  Postrzegam swoje prace jak książki z bajkami dla dzieci… ukryte niespodzianki i niewinność sprawiają, że tytuł „Primeval” („Pierwotny”) jest tak adekwatny. Każdy z obrazów niesie ze sobą coś więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Im więcej patrzysz na te jaskrawe obrazy, tym więcej one przed Tobą odkrywają.
Termin: 08-22.08.2013
Miasto: Wrocław (Studio BWA)

7. Intensywne warsztaty teatralne
Ciekawe przedsięwzięcie zapraszające wszystkich od 15 do 100 lat, którzy chcieliby spróbować swoich sił na deskach teatru, a nie posiadają jeszcze doświadczenia. Program obejmuje różnorodne ćwiczenia z zakresu technik ruchowych i aktorskich. Podczas tygodniowego kursu przygotowany zostanie spektakl, w którym wezmą udział osoby chętne do współpracy. Na warsztatach będzie można przedstawiać własne pomysły i wdrażać je do projektu. Tematyka jest szeroka, chodzi jednak głównie o sytuacje, w których ludzie zostają wytrąceni z utartego sposobu myślenia i funkcjonowania. Wszystko to pod okiem wykwalifikowanych aktorów.
Termin: 26-30.08.2013
Miasto: Warszawa (Strych Na Wróble, ul. Chmielna 73b)

Fot. materiały organizatorów
1. Plakat Festival Transatlantyk
3. Rodney P. Yap, Pierwotny, akryl na płótnie

Paulina Laskowska

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *