200 lat Dulwich Gallery

Najstarsza publiczna galeria w Wielkiej Brytanii powstała dzięki dziełom zebranym na zlecenie ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zbiory sięgające 1790 roku, nigdy nie zostały opłacone przez króla, ponieważ po trzecim rozbiorze w 1795 roku abdykował. Wynajęty przez niego do kolekcjonowania prac Peter Francis Bourgeois (handlarz sztuki) w testamencie zapisał dzieła szkole Dulwich College zastrzegając, iż obrazy muszą być dostępne do wglądu dla publiczności. W 2011 roku Galeria obchodzić będzie swoje 200-lecie.

W stałej ekspozycji Dulwich Gallery znajdują się arcydzieła m. in. Rembrandta, Rubensa, Poussina. Między styczniem a grudniem 2011 oprócz prac tych artystów można będzie oglądać inne wielkie dzieła, wypożyczone ze słynnych światowych galerii.

Jednym z najcenniejszych płócien wystawionych z okazji jubileuszu będzie płótno flamandzkiego mistrza Johannesa Vermeera znane jako “Lekcja Muzyki”, wypożyczone na tę okazję z galerii Elżbiety II. W oryginalnych zbiorach Dulwich Gallery nie ma żadnego obrazu tego malarza, ponieważ w ostatniej dekadzie XVIII w., gdy założyciele (Noel Desenfans i wspomniany wcześniej Peter Francis Bourgeois) gromadzili kolekcję, o Varmeerze mało kto słyszał. W poszczególnych miesiącach w Dulwich wystawiane będą m. in. obrazy z galerii Prado w Madrycie, Rijksmuseum w Amsterdamie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

W czerwcu 2009 r. w ramach obchodów Polska!Year w Wielkiej Brytanii, w Dulwich Gallery zorganizowano wystawę upamiętniającą związki galerii z Polską. Z Polski sprowadzono m. in. portret króla Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym namalowany przez Marcello Bacciarellego.

Dulwich Picture Gallery,
Gallery Road,
London,
SE21 7AD

Źródło: www.dulwichpicturegallery.org.uk , www.kultura.dziennik.pl

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Monika Styczek

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *