150 prac prerafaelitów w Tate Britain

dante gabriel rossetti lady lilith

Połączenie buntu, piękna, naukowej precyzji i wielkiej wyobraźni konstruuje pierwszy nowoczesny ruch artystyczny w Wielkiej Brytanii. 12 września Tate Britain pokaże około 150 prac prerafaelitów, w tym malarstwo, rzeźbę, fotografię. Zebrane na wystawie dzieła dowodzą, że prerafaelici byli mistrzami w podejściu do sztuki w każdej z tych kategorii.

Stowarzyszenie artystyczne prerafaelitów zostało założone w Londynie w 1848 roku przez studentów The Royal Academy of Art: Johna Everetta Millaisa, Williama Hunta, Dantego Gabriela Rossettiego i jego brata Williama Michaela. Nurt ten rozpowszechnił się w Europie, wielu wyznawców znalazł we Francji, Belgii ale również w Europie środkowej. Występowali przeciwko wiktoriańskiej, czysto akademickiej sztuce i głosili program sztuki odrodzonej moralnie, wzorowanej na twórczości mistrzów wczesnego włoskiego renesansu.

Nazwa ugrupowania odnosi się do malarzy włoskich XIV i XV wieku, takich jak Giotto czy Fra Angelico, na których chcieli wzorować się członkowie bractwa. Pragnęli przywrócić w malarstwie i propagować w krytyce założenia i praktykę artystyczną (jak np. wierność naturze, szczerość), które uważali za charakterystyczne dla sztuki włoskiej przed Rafaelem.

Postacie przedstawiane są bez pominięcia najdrobniejszego szczegółu w wyglądzie zewnętrznym. Dzieła prerafaelitów cechuje unikanie stereotypowego przedstawiania postaci. Kompozycja jest zwykle mieszanką archaizmu i naturalizmu. Ich obrazy utrzymane w duchu romantycznego symbolizmu, mistycyzmu, naiwnego sentymentalizmu, odznaczające się drobiazgowym traktowaniem realiów, ostrą paletą barw, stanowią niemal fotograficzne odwzorowanie rzeczywistości. Dalekie są jednak od realizmu – pieczołowitość z jaką traktują detal uwiarygodnia najbardziej fantastyczne zdarzenia i najmniej prawdopodobne postacie. Prerafaelici potrafili przenieść swoją publiczność w świat baśni i dać jej tak upragniony odpoczynek od uprzemysłowionej rzeczywistości, która nie kryła już w sobie żadnej tajemnicy.

Wystawa „Prerafaelici: Wiktoriańska Awangarda„ w Tate Britain w Londynie bez wątpienia zapowiada się na jedną z najciekawszych tej jesieni. Potrwa od 12 września 2012 do 13 stycznia 2013.

Katarzyna Kucharska

źródło: www.tate.org.uk
fotografie: www.tate.org.uk ;
fot.1. Dante Gabriel Rossetti, Lady Lilith 1866–8, Delaware Art Museum, Samuel and Mary R. Bancroft Memorial 1935
fot.2. Ophelia 1851-2 Sir John Everett Millais, Bt 1829-1896 Presented by Sir Henry Tate 1894
fot.3. Chatterton 1856 Henry Wallis 1830-1916 Bequeathed by Charles Gent Clement 1899

Udostępnij

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *