10 najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku

1hirst


Damien Hirst, Tate Modern


10 wydarzeń artystycznych 2012 roku – oto subiektywny wybór.

Luwr w Lens, Cranach we Wrocławiu, Hirst w Tate Modern, Szapocznikow w Nowym Jorku, a Rubens na Uralu. Jakie wydarzenia zasługiwały na najwięcej uwagi w 2012 roku?

“Madonna pod jodłami” wróciła do Wrocławia.
Spokojna twarz Marii z Dzieciątkiem z datowanego na ok. 1501 arcydzieła Łukasza Cranacha Starszego nie zdradza wielu wydarzeń, które były udziałem tego obrazu. Obecnie można go zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.


Madonna pod jodłami, Łukasz Cranach Starszy


„Dama z gronostajem” wróciła do kraju – po ponad dwóch latach kontrowersyjnych podróży po świecie obraz Leonarda da Vinci wrócił do Krakowa. Na długo. Można go oglądać na Zamku Królewskim na Wawelu.


Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem•MNwK, Zamek Królewski na Wawelu


Alina Szapocznikow w MoMA w Nowym Jorku Nowojorskie muzeum MoMA było kolejnym miejscem, w którym zachodnia publiczność miała okazję zapoznać się z twórczością polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow. Można śmiało powiedzieć- to jest światowy format.


Alina Szapocznikow, Scuplture Undone, Moma•moma.orgmoma.org


Powstał Luwr Bis w górniczym Lens – 10 sierpnia obchodzona jest rocznica powołania Muzeum w Luwrze w 1793 roku. 4 grudnia 2012, przed okrągłą rocznicą, nadszedł czas na potomstwo- powstała filia Luwru w Lens, byłym górniczym mieście na północy Francji.Wystawa Wojciecha Fangora w krakowskim Muzeum Narodowym. Cały wiek sztuki w biografii jednego człowieka.Genialna ekspozycja.


Wojciech Fangor•Wojciech Fangor, Muzeum Narodowe w Krakowie


150 rocznica urodzin Gustava Klimta – cała Austria i pół Europy odkrywała na nowo mistrza wiedeńskiego symbolizmu.


Klimt Year


Rekordy na aukcjach w Christie’s i Sotheby’s – kryzys sztuce niestraszny. Obraz Edvarda Muncha „Krzyk” z 1895 roku wylicytowany został za prawie 120 mln dolarów. „Orange, red, yellow” Marka Rothko- sprzedano za 86,9 mln dolarów Za rekordową kwotę 44,8 mln dolarów sprzedano dzieło Roya Lichtensteina „Sleeping Girl”


Roy Lichtenstein, Śpiąca dziewczyna


Detektywi na tropach sztuki. Odnaleziono obraz Matisse’a „Odaliska w czerwonych szarawarach” wart 3 mln dolarów – obraz skradziony około 10 lat temu w Wenezueli odzyskano w tajnej operacji w Miami na Florydzie.


Henri Matisse


London 2012 Festival – Sztuka jest tak stara jak sport. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie odbyła się też Olimpiada Kulturalna – projekt skupiający setki instytucji kulturalnych, placówek artystycznych i niezależnych twórców. Dzieła sztuki stały się inspirującym tłem dla wydarzeń sportowych. Brawo Londyn! A w Warszawie?


London 2012 Festiwal


Damien Hirst został klasykiem – a to dzięki wystawie w Tate Modern. Chwilę wcześniej Larry Gagosian pokazał jego prace równocześnie w swoich 12 galeriach.


Damien Hirst, Tate Modern


Rubens na Uralu? – Rosyjscy eksperci twierdzą, że obraz „Maria Magdalena w żałobie z siostrą Martą”, znajdujący się w muzeum w Irbicie – małym mieście na Uralu, jest autentycznym dziełem Petera Paula Rubensa.

PS Dodatkowy punkt, nasz osobisty ważny moment:

19 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów zainaugurowana została działalność Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Mont des Arts, w samym centrum Brukseli. List z gratulacjami napisała sama Królowa Paola! Obok- Muzeum Magritte`a, Królewskie Muzea, słynny Bozar i Grand Place. A wokół – ciekawa sztuki publiczność z całej Europy i świata, która odkrywa sztukę polską. Abakanowicz, Dwurnika, Dominika, Markowskiego, Mitoraja, Okrassę, Opałkę, Rózgę, Sasnala.


Edward Dwurnik, Bruksela, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej Galeria Katarzyny Napiórkowskiej .•www.napiorkowska.pl


Ranking powstał przy udziale artissimo.pl, blogu o sztuce

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Podziel się

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /newartissimo/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *